Close

Hypotéka na nehnuteľnosť


Ceny nehnuteľnosti mierne klesajú, ale dôvodom sú vysoké úroky na hypotékach, ktoré množstvo ľudí odradilo od kúpy novej nehnuteľnosti. Predajcovia boli pri nízkom dopyte nútený znížiť ceny, aby ich dokázali predať. Samozrejme je logické, že ľudia sa boja pustiť do hypotéky pri úroku vyššom ako 4%, keď mesačne budú musieť platiť za hypotéku stovky eur. Ak aj vy rozmýšľate nad kúpou nových nehnuteľnosti, ale odrádza vás výška úroku na hypotéke je to pochopiteľné. A vzhľadom na to, že ešte pred niekoľkými rokmi sme boli zvyknutí na hypotéky s úrokom nižším ako 1%, dnešná doba nie je na predaj nehnuteľností vôbec priaznivá.

hypotéka

Čo na to odborníci? Banky predpovedajú v najbližších rokoch znižovanie úrokov vzhľadom na to, že dopyt po bytoch klesá a takisto aj dopyt po hypotékach. Na udržanie stabilnej situácie v oblasti ekonomiky je potrebné zníženie úrokov, aby sa ekonomika znova rozbehla. A na druhej strane je takisto veľmi negatívnym faktorom cena nehnuteľnosti. Nie je vôbec jednoduché zabezpečiť si už len dvojizbový byt v sume desiatok 1000 €. Ceny nehnuteľnosti vzrástli niekoľkonásobne za posledné roky, ale v takomto trende budeme pokračovať. Ceny nehnuteľnosti rastú so zvyšujúcimi sa príjmami a zvyšujúcou sa infláciou.

hypotéka

Ak sa však rozhodujete pre hypotéku na novú nehnuteľnosť overte si, či ju s istotou dostanete. Banky sú mimoriadne opatrne a nie každý dostane možnosť zobrať si hypotéku a už nie vo vysokej sume. Vo všeobecnosti sa výška hypotéky vypočíta na základe čistej mesačnej mzdy. Z priemeru je sa čistá mzda za celý rok a vynásobí sa číslom 8. Práve takáto suma je najvyššia možná hypotéka, ktorú môžete dostať. Pri žiadosti o hypotéku majú sťažené podmienky živnostníci, ktorý priznávajú iba určitú časť príjmu. Práve živnostníci majú výšku hypotéky skrátenú a často krát musia financovanie nehnuteľnosti riešiť aj iným smerom.

© 2025 Suy | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.